Kniha návštěv/guestbook

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Datum: 07.06.2018 | Vložil: Albertmes

The men's prostate is an essential a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The men's prostate is located just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, in most cases very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.Prostate infection, also known as prostatitis, is the most common prostate-related problem in men younger than 55 years old. Infections with the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of most kinds of prostate infection. It is caused by bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition associated with a particular defect inside gland and the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be a result of trauma towards the urinary tract or by infections via other regions with the body. A patient can experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal with the prostate defect followed by the utilization antibiotics and NSAIDs to treat the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to create what causes these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable diet is important. These are some in the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is important for general health and will also also keep the urinary track clean.

2. Some studies advise that a couple of ejaculations weekly will assist to prevent prostate type of cancer.

3. Eat steak sparingly. It has been shown that consuming more than four meals of beef weekly will increase the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most significant measure to adopt to ensure a normal prostate is usually to opt for regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you need to opt for prostate examination one or more times per year.

John

Datum: 16.01.2018 | Vložil: Smithe926

Wow, this article is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things, thus I am going to convey her. bdfbdeccdkgffeee

Malá :)

Datum: 02.02.2013 | Vložil: Lucka - Davaroni

Ahoj, ta malá vypadá úplně jak Vandice! Je krásná... Posílám pozdravy všem do Blanska :)

...

Datum: 16.05.2012 | Vložil: Lucie a Merlin

Gábi, moc se na vás a na štěníky těšíme!! :-) Jsou úžasní! Měj se krásně!

březost a návšteva

Datum: 04.04.2012 | Vložil: Tom

Ahoj Gabčo,

gratuluje k další březosti:-) Doufám, že se štěnátka vyvedou jak naposled:-) Vzhledem k tomu,že jsem Vás dlouho neviděli a tedy neukázali meginku jak vyrostla, rádi bychom se zas ukázali a proběhli:-)

mějte se ,
tom,radka a meggie

Re: březost a návšteva

Datum: 11.04.2012 | Vložil: Gábina

Zdravíme celou rodinku!
Moc děkujeme za gratulace, na štěňátka už máme absťák a doufáme, že vše bude tak pohodové jako u prvního vrhu :).
Samozřejmě Vás moc rádi uvidíme, Vandička už je pěkně kulaťoučká, tak se na nás přijeďte podívat nejlépe ještě před porodem, který by měl být příští týden.

reakce na lov

Datum: 16.12.2011 | Vložil: Tom

Čauky Gabčo,

super fotečky z lovu,doufám,že my se připojíme co nejdřív taky. jsme chtěli jet tento víkend do BK i za Vámi na kukandu,ale Meggie je nějak nemocná,tak asi raději zůstaneme doma. Kdybychom náhodou dojeli,tak se ti ozvu.

Mějte se krásně, tom

Pozdrav z Prahy

Datum: 26.09.2011 | Vložil: Martin Barvíř

Dobrý den Gábino, četl jsem, že Vám ještě jedna fenka zůstala doma, tak se Vám možná splní přání o početnější smečce :-) Držíme palce! My bychom si jí vzali moc rádi, ale přiznávám, že Aurorka nám všem dává zabrat 24 hodin denně :D Ale je to nejúžasnější štěně na světě!!! Brzy pošleme nějaké fotky....roste jako z vody.
Zatím se mějte M.B.

Re: Pozdrav z Prahy

Datum: 06.11.2011 | Vložil: Gábina

Moc zdravíme Martine Vás i celou Vaši smečku, jsem ráda, že Vám dělá Aurorka takovou radost :). My už jsme doma zase osaměli, Asztridka bydlí v Brně, ale Vanda si celkem oddechla a už zase řádí jako obvykle, takže tak trochu vím, o čem mluvíte :) Posíláme pohlazení a přejem krásný podzim :).

Fotečky!

Datum: 12.09.2011 | Vložil: Lucka - Davaroni

Nazdar rodinko! Jakpak se máme? Prťavci už určitě vypadají skoro jako zmenšenina maďárků a nemají tu ani jednu novou fotečku! Tak šup! Napravit, ať se taky teta v Čechách může podívat...

1 | 2 >>

Přidat nový příspěvek