Lovecké zkoušky

Podzimní zkoušky

 

Na lovecký výcvik jsme si přizvaly moji kamarádku Lucku z CHS Davaroni, která má s vedením psů letité zkušenosti a byla to dobrá volba. Holky zvládly podzimky na jedničku s hvězdičkou, Vanda ve všech disciplínách excelovala a byla pochválena. Dostala samé čtyřky, tzn. plný počet bodů. Bohužel se nestala vítězem, protože na zkouškách byli mladší psi, ale i přesto jsme na ni i na vůdkyni Lucku moc hrdí!!!

I.cena, 300 bodů!!

 

 

V následujícím odkazu je soudcovská tabulka:
PZ.jpg (272,1 kB)
PZ 2.jpg (304,2 kB)

 

Zkoušky vloh

 

Zkoušky vloh naše fenka Vanda opět absolvovala pod vedením Lucky, protože si obě padly do oka a já vím, že je moje zlatíčko v těch nejlepších rukách! Opět se zadařilo a holky vybojovaly I.cenu, res.CACT se ziskem 219 bodů na Memoriálu Václava Vančury. Skončily na krásném 9.místě z celkového počtu 17 psů.

Soudcovská tabulka zde:


ZV.jpg (196,2 kB)
ZV 2.jpg (228,9 kB)

 

 

Pro shrnutí a charakteristiku pracovní nátury naší fenky jsme dali prostor přímo Lucce Skoupé (Studýnkové), která ví, co od naší Vandy může čekat :), a byla tak hodná, že si našla čas na krátký report.

Takže tady je pár slov od naší výcvikářky:

 


"S loveckým výcvikem jsme začaly ve Vandiných dvou letech. Přestože se majitelka Gábina snažila o jakýsi nácvik disciplín kvůli chovnosti už dříve, nějak se jim nedařilo. Vandička byla klasickým rozmazleným gaučákem. Jako rodinný pes byla a je skvělá, ale venku ne vždy poslechla. Proto jsme si chvilku vyříkávaly role, ale Vandička nakonec nebyla tak měkká, jak si o ní panička myslela :o) Jakmile Vanda poznala aport zvěře, naprosto se pro něj nadchla a právě ten byl pro ni vždy největší odměnou. Aport různých atrap ji nebavil, ale jakmile někde ležela zvěř, už ji měla v mordě. Svou obrovskou lásku k aportu zvěře nám dokázala aportem lišky. I když nikdy nenosila nic tak těžkého, na první pokus přinesla velkého lišáka v zimní srsti, vlečku o délce 150 kroků jsme také pokořily :o). Pro její velmi kvalitní nos nebyl žádný problém s vlečkami, pohozenou, dohledávkami. Přestože byl náš výcvik velmi nepravidelný a Vanda bydlela doma, kam jsem si pro ni docházela jednou až třikrát týdně, velmi brzy jsme skládaly podzimní zkoušky. Zde excelovala a dokončila je se samými čtverkami; kvůli věku byla až 3. v pořadí, ale přesto o ní vyprávěl celý rozhodcovský sbor. Zkoušky vloh jsme stihly až za půl roku - to jsme předtím zajely dvakrát do pole a vyrazily na Memoriál Václava Vančury. Zde jsme měly štěstí a hned v úvodu vystavila zajíce, kterého vyklidovala. Přestože naším cílem bylo zkoušky dokončit kvůli chovnosti, odnesly jsme si titul Res. CACT. Máme také natrénováno na zkoušky speciální vodní práce, ale pro drobnější nedocvičené detaily a nedostatek času jsme tyto odložily. Vandu lovecká práce nesmírně baví a je v ní rychlá a přesná. V nácviku nových disciplín ji třeba činnost nebaví, ale během krátké chvíle zjistí, že je to vlastně hrozně prima a že potom bude za odměnu aportovat nějakou zvěř a je pak velmi horlivá do všeho. I když ji majitelka nevyužívá pro mysliveckou praxi, Vanda by byla skvělou loveckou pomocnicí.

Vandička je velmi chuťová fena, chytrá, někdy až vychytralá. Ráda se učí novým loveckým věcem a jakmile jednou pochopí, už cvik dělá pořád. Je naprosto klidná po ráně, přestože ji slyšela prvně ve dvou letech. Má velmi prostorné a rychlé hledání, pevnou poslušnost. Samozřejmě si občas snaží prosadit svou, ale když vidí, že se jí to nedaří, poměrně snadno se podřídí. Není dominantní, ale umí vyjádřit své (ne)sympatie k ostatním psům. Není přehnaně uštěkaná, ale na viděnou krátce hlásí."